Whatsapp

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، هر ساله با آغاز فصل بهار و در ماه زیبای اردیبهشت گل‌های محمدی با گلبرگ‌های صورتی رنگ و عطری دل انگیز فضای باغ‌ها و گلستان‌ها را عطرآگین می‌کند. به طوری که هرکسی که آن را استشمام می‌کند بر محمد و آل محمد صلوات می‌فرستد و جلوه‌ای از زیبایی خلقت را به رخ می‌کشد.

گل سرخ محمدی با دارا بودن مزایای بسیار گیاهی با اهمیت محسوب می‌شود. این گیاه نسبت به کم آبی مقاوم است و مناطق باز و آفتاب‌گیر را ترجیح می‌دهد.

برداشت گل محمدی از صبح زود و قبل از طلوع آفتاب و در هوای خنک شروع و باید تا قبل از گرم شدن هوا انجام گیرد و بلافاصله به بیرون از مزرعه منتقل شود.

استخراج گلاب از گل محمدی یکی از تولیدات مهم اقتصادی کشور بوده به طوری که هر ساله گلاب تولید شده و اسانس حاصل از آن علاوه بر مصرف داخلی به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.

تحقیقات پژوهشگران نشان داده که استفاده از دمنوش گل محمدی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. گل محمدی حاوی ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مفید برای بدن از جمله ویتامین C است و برای درمان مشکلات پوستی از جمله آکنه و برطرف کردن انواع لکه‌های پوستی و چین و چروک می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

مجید پاکاری، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه کار برداشت گل محمدی از گلستان‌های استان آغاز شده است، اظهار داشت: سطح زیر کشت گل محمدی در کشور بالغ بر 20 هزار هکتار است که هشت هزار و 500 هکتار آن در فارس قرار دارد که این استان 46 درصد سطح زیر کشت و تولید گل محمدی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه شهرستان داراب (لایزنگان و نوایگان) با بیش از 5 هزار هکتار سطح زیر کشت گل محمدی بزرگ‌ترین باغ گل دیم و ارگانیک گل محمدی جهان را دارد، افزود: شهرستان‌های فیروزآباد، میمند، اقلید، نی‌ریز، بوانات، استهبان، شیراز و خرمبید عمده شهرستان‌های دارای گل‌محمدی در استان هستند.