Whatsapp

کود آهن دکتو فرو DOCTOFERRO

کد محصول : 357

نام برند : دکتو3 بن هدیه

انتخاب کالای درخواستی :

     
موجود 360,000 تومان

تعداد :


کود آهن  دکتو فرو 
کشور سازنده      ترکیه - اسپانیا
بنیان            feEDDHA
اورتو اورتو       4/8                                                                                                                          کود آهن چیست   

کود اهن یکی از ضروری ترین عناصر ریز مغذی در گیاهان است. این عنصر کم مصرف در فرآیند تولی کلروفیل نقش مهمی را ایفا می کند.
به همین دلیل تولید کلروفیل و سبزینه برگ گیاهان تا اندازه زیادی وابسته به عنصر اهن می‌باشد. اهمیت کود اهن تا به آنجا پیش رفته است که کارشناسان تغذیه گیاهی همواره در تلاش برای تشخیص علائم کمبود کود آهن و رفع موانع جذب عنصر آهن بوده‌اند. در این مقاله ضمن بررسی ارزش غذایی عنصر آهن، به علائم کمبود کود آهن در گیاهان و روش های بر طرف نمودن این کمبود اشاره خواهیم کرد.

وقوع ، کاربردها و خصوصیات آهن 

آهن که ماده اصلی تشکیل دهنده هسته کره زمین است ، فراوان ترین عنصر در کل کره زمین (حدود 35 درصد) است و در خورشید و سایر ستارگان نسبتاً فراوان است . در پوسته فلز آزاد نادر است و به عنوان آهن خاکی (آلیاژ شده با 2-3 درصد نیکل ) وجود دارد.
سنگهای بازالت در گرینلند وکربن رسوبات در ایالات متحده (میسوری) و به عنوان یک آهن شهابی کم نیکل (5-7 درصد نیکل) کاماکیت . نیکل آهن ، یک آلیاژ بومی ، در رسوبات زمینی (21-64 درصد آهن ، 77-34 درصد نیکل) و در رخ می دهدشهاب سنگ به عنوان تانیت (62-75 درصد آهن ، 37-24 درصد نیکل).
برای خواص کانی شناسی توده جامد آهن و نیکل آهن، دیدن عناصر بومی)شهاب سنگ ها به عنوان آهن، آهن سنگ یا سنگی با توجه به نسبت نسبی محتوای آهن و سیلیکات، مواد معدنی خود است. آهن همچنین در صدها ماده معدنی با سایر عناصر ترکیب شده است.
روش ساخت کود آهن کلاته شده چگونه است؟

ساخت کود آهن طبیعی سهل است ؛ یک راه ساده و طبیعی برای ایجاد کود آهن کلاته وجود دارد. زمانی که فلزاتی مانند آهن با ترکیبات آلی با یکدیگر پیوند می خورند ایجاد می شود. زمانی که سلول های گیاه مواد مغذی را جذب کنند سریعا با اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک، اسید مالونیک، اسید هومیک و آمینو اسید به حالت کلات در می آیند. کلاته کردن سبب می گردد که فعل و انفعالات داخلی با یکدیگر بین مواد مغذی صورت نگیرد ولی هم چنین سبب انفعالات داخلی با دیگر پیوندهایی دیگر در خاک می گردد. کلات کردن نقش موثری در سیستم های بیوزیستی گیاهان دارد. کلات سازی به شکل فرم پیوند با ماده مغذی فلزی به جای دیگر یون های غیرضروری شده و مانع از دست دادن مواد مورد نیاز و مغذی در خاک می گردد. آن ها هم چنین دارای فلزات موثر و هم چنین مواد غذایی اجازه می دهند که به شکل آزادانه به داخل گیاه نفوذ کرده و باعث رسیدن سریع تر ماده به گیاه می گردد.
در مطالب بعدی در مورد کود آهن کلات شده و محاسن دیگر آن به بحث خواهیم پرداخت.
 خاک بسیاری از زمین های کشاورزی آهن وجود دارد اما قابل جذب توسط گیاه نیست و بایستی آهن کلات شده EDDHA به زمین تزریق شود.
 در خاک های با pH بالاتر از 7.5  (نظیر اکثر خاک های ایران ) فقر آهن بسیار متداول است مخصوصا در زمین هایی که بارندگی کم است و خاک ها آهکی هستند.
کم بود آهن یک اختلال گیاهی پیچیده است که در زمین های با pH بالا و خاک های  با نمک های محلول در آب وجود دارد در این شرایط دردسترس بودن آهن کاهش پیدا می کند.

 آهن کلات شده در لیست ریز مغذی های مورد نیاز گیاهان قرار دارد لیکن مقدار نیاز آن نسبت به مواد مغذی اصلی گیاهان (ازت، فسفر، پتاسیم و گوگرد) کم تر است. آهن در سلامتی و رشد گیاهان بسیار اهمیت دارد و در بین ریز مغذ ی ها ، آهن بیشترین نیاز گیاهان است. 

مقدار جذب آهن توسط گیاه بستگی به pH خاک دارد. دسترسی گیاهان به ریز مغذی ها به جز مولیبدن با افزایش pH کمتر می شود و با کاهش pH خاک (اسیدی تر شدن خاک) دسترسی گیاهان به ریز مغذی ها بیشتر می گردد.

محدوده pH ایده آل برای گیاهان محدوده ای است که در آن محدوده توانایی جذب ریز مغذی ها در بیشترین حد است. 

نقش آهن

آهن تشکیل دهنده ی چندین آنزیم و رنگ دانه در گیاهان است و عامل کاهش نیترات و سولفات در گیاهان می باشد. 
کمبود آهن
برای شناخت علت کمبود آهن ابتدا بایستی ریشه گیاه مورد معایینه قرار داد. آبیاری بیش از حد باعث بیماری ریشه و ایجاد تنش در آن می شود و مواد مغذی را به خوبی جذب نمی کند.لذا بایستی اجازه داد خاک کمی خشک گردد تا تنش از روی ریشه گیاه برداشته شود و سپس با یک سم قارچ کش بیماری ریشه گیاه را درمان کند.
pH خاک گیاه بر جذب آهن توسط گیاه تاثیر می گذارد. اگر pH خاک بالاتر از 6.5 باشد آهن ، به گونه ای تغییر می کند که توسط گیاه قابل جذب نباشد و گیاه دچار کمبود آهن می شود.
pH زمین کشاورزی می توان با اسیدی کردن آب آبیاری و کود گوگردی کاهش داد. البته این کار چند هفته ای طول می کشد. 
با آهن کلاته می توان سرعت سبز شدن برگ را در درختان افزایش داد.
موثر ترین نوع آهن کلاته ، آهن از نوع EDDHA است .هم چنین آهن از نوع ِDTPA نیز برای ریشه گیاهان مفید است.
کلاته های آهن
شکل کلاته شده یک عنصر مانند آهن نسبت به فرم معمولی آهن خیلی راحت تر و هم چنین سریع تر جهت گیاهان جذب می گردد. عناصری مانند آهن زمانی که به شکل کلاته درمی آیند خیلی راحت تر از فرم معمولی خود در گیاه جذب می شوند بنابراین کود آهن کلاته شده دارای جذب بهتری نسبت به کود معمولی است.
مهمترين عوامل كلاته كننده آهن كه در حال حاضر به مقدار زيادي بكار گرفته مي شوند، بنيانهاي آلي مي باشند كه نمك آهن اين تركيبات به عنوان كودEDTA, EDDHA, DTPA, EDDHMA, EDDHSA  مورد مصرف قرار مي گيرند.
کودهای EDTA و DTPA هرچند مي توانند محتوي مقدار زیادی آهن تا !حد 15 % باشند و از نظر قيمت به مراتب ارزان مي باشند، اما اين درصد بالاي آهن را نميتوانند بطور كامل در محيط هاي قليائي خاكهای ایران بصورت محلول حفظ كرده و آنگاه در اختيار گياه قرار دهند و در اين شرايط قليائي تحت تاثير شوك كلسيم، منيزيم و يا فسفات، آهن بصورت هيدروكسيد نامحلول رسوب مي كند. این کلات آهن با این دو بنیان بیشتر در محلول پاشی برگی کاربرد دارد.
ترکیب EDDHA در خاکهای قلیایی ایران دارای تاثیرات مطلوبی می باشد اما همانطور كه می دانید به غير از ايزومر ارتو- ارتو مي تواند محتوي ايزومرهاي ديگر همچون ارتو- پارا و پارا- پارا هم باشد. در طي فرايند توليد EDDHA تشکیل ايزومرهاي فوق غير قابل اجتناب است. با توجه به مباحث تغذيه گياهي و مكانيسم هاي جذب آهن توسط گياه و ماهيت فضایی اين كمپلكس از بين سه ايزومر فوق فقط ايزومر ارتو- ارتو توسط گياه جذب مي شود و مي تواند به عنوان كود مورد مصرف قرار گيرد.در حال حاضر کودهای ترکیب EDDHA بصورت پودر جامد كه محتوي مقدار كل 6 درصد آهن مي باشد به بازار ايران عرضه مي شوند که در بهترین حالت ممکن تنها دارای 4.8% ایزومر اورتو-اورتو قابل جذب گیاه می باشند.از آنجائيكه در حين ساخت تركيب Fe-EDDHA به غير محصول ايزومر ارتو-ارتو، امكان تشكيل ايزومرهاي ديگر همچون ارتو-پارا و پارا-پارا نیز وجود دارد و با توجه به مشكلات جداسازي اين ايزومرها از هم و ماهيت عنصر آهن و ساختار كمپلكس شش وجهی EDDHA و اندازه حلقه هاي حاصله ، اين دو ايزومر اخير نميتوانند با آهن كمپلكس داده و بالطبع نقش كود ايفا كنند و لذا جهت بدست آوردن محصولي كه محتوي ايزومر ارتو- ارتوي بيشتري باشد ، تركيب EDDHMA به عنوان کلات جدید معرفی شد.
ترکیب EDDHMA نمونه اصلاح شده تركيب Fe-EDDHA می باشد که بر خلاف ترکیب EDDHA در این ترکیب به غیر از ایزومر ارتو – ارتو امکان تشکیل ایزومرهای دیگر نیست.
اثرات کوداهن کلات   DOCOTOFERRO48 FeEDDHA
- ظرفیت حلالیت آب زیاد ، که باعث جذب آن از طریق سیستم ریشه یا ناحیه برگ می شود.
- در برابر انتقال بیولوژیکی بسیار مقاوم است ، که به آن اجازه می دهد عملکرد خود را در برگها اعمال کند بدون اینکه در طول مسیر دچار هیچ نوع تخریب شود.
- این توانایی را دارد که از موانع مختلف شیمیایی و فیزیکی موجودات گیاهی برای رسیدن به منطقه ای که عملکرد خود را انجام می دهد ، عبور کند.
- قادر است سمیت فلزات سنگین خاص را از بین ببرد و از فلزات سمی مانند آهن مجتمع های غیر سمی تشکیل دهد.
- آنها فعالیت کلاتاسیون خود را در سطوح مختلف pH خاک یا بسترها حفظ می کنند.بر روی فلزات سنگین دارند.                   قدار مصرف کود اهن دکتو فرو 4/8:
نهالستان ها و گل های زینتی:    ۵ تا ۱۰ کیو گرم در هکتار 

مرکبات : ۲۰ تا ۶۰ گرم با توجه به سن گیاه به ازای هر درخت 
کشت های زراعی : ۲ تا ۴ کیلو گرم در هکتار 
سبزی و صیفی : ۲ تا ۴ کیلو در هکتار

  • نوع : کلات اهن دکتو فرو DOCOTOFERRO48
  • جنس :کلات پودری
  • تهیه شده از مواد : کلات اهن
  • عملکرد اصلی : افزایش سبزینه گیاهی-افزایش مقدار گلدهی و جلوگیری از ریزش گل ها و میوه ها
  • مناسب برای : کلیه گیاهان زراعی -باغی- زینتی-گلخانه ای
  • سایر توضیحات : .....

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید :

نظرات مشتریان

    برای این کالا نظری ثبت نشده است

محصولات مشابه در این دسته

215,000 تومان 209,000 تومان
240,000 تومان 235,000 تومان