Whatsapp

آمینوکوآلانت پتاسیم Amino Quelant-K

کد محصول : 371

نام برند : BIOIBERCA2 بن هدیه

انتخاب کالای درخواستی :

     
موجود 275,000 تومان

تعداد :


کود آمینو کلانت پتاسیم AminoQuelant-K                                                                                                  آمینو اسیدها اجزای سازنده‌ی عملکرد گیاهی به شمار می‌روند.
آمینو اسیدها در زمره‌ی مهم‌ترین مکمل‌های در دسترس برای گیاه‌تان هستند، ولی در مورد نقش‌شان در فیزیولوژی گیاهان اطلاعات نه چندان زیادی در اختیار عموم قرار دارد. این اسیدها، بالاخص وقتی حرف از گیاهان می‌شود، واقعاً شالوده‌ی حیات هستند.
تا آنجا که امروزه عقل‌مان قد می‌دهد، در تمامی جنبه‌های حیات بر روی کره‌ی زمین، در بین میلیون‌ها پروتئینی که در آفرینش تمامی گونه‌های گیاهی و جانوری نقش دارند تعداد یکصد آمینو اسید وجود دارد که اجزای سازنده‌ی پروتئین‌های مذکور به شمار می‌روند و فقط بیست عدد از آنها در بدن انسان و جانوران یافت می‌شود.
اصلاً فرقی نمی‌کند که هدف‌تان داشتن گل‌های بزرگ‌تر باشد، شکستن رکورد برداشت محصول باشد یا فقط به‌دنبال رشد گیاهی فراوان هستید، وجود آمینو اسیدها ضروری است! نتایجی که گیاهان ارائه می‌دهند به خاطر کیفیت بسیار بالای سلول‌هایی است که شالوده‌شان حاوی آمینو اسید‌های تولید شده توسط گیاه است. برای ساخت آمینو اسید‌های لازم برای رشد چنین سلول‌هایی، گیاه به انرژی نیاز دارد.
اگر گیاه‌تان بتواند به آمینو اسید‌های مکملش دست یابد بدون اینکه مجبور شود آنها را از اکسیژن، کربن، نیتروژن و هیدروژن و بعضی مواقع سولفور بسازد، انرژی بسیار مضاعفی در اختیار خواهد داشت که در موقع نیاز می‌تواند از آن استفاده کند. این مسئله در کنار رشد سالم و نیرومند درخت، مقاومت در برابر آفت‌ها و بیماری‌ها را نیز در بر دارد.
کیفیت آمینو اسیدها، یا از این مهم‌تر، چیزی که جاندار خودش تولید می‌کند نقش مهمی در تقویت سلول‌ها دارد. این نوع کیفیت کمک می‌کند تا شکل سه‌بعدی که توسط آمینو اسیدها شکل می‌گیرد در کنار تقویت این ساختارها موقع استفاده، یا جای گیری‌شان درون سلول، مشخص شود. به همین خاطر هم است که باید از مکمل‌های آمینو اسیدی با پایه‌ی گیاهی در باغ‌تان استفاده کنید.
آمینو اسیدها به بسیاری از فرآیندهای سیمبیوتیک که به بهبود بسیاری از ابعاد گیاهی، خاکی و میکروبیولوژی ختم می‌شود کمک می‌کند. در خاک، شلاتورهای شگفت‌انگیزی هستند. می‌توانند تولید مفید اکسین و فیتو هورمون‌ها را کلید بزنند یا پیش‌درآمدی برای آن دو باشند.
همچنین با شیوه‌های مختلفی نظیر تقویت دیواره‌های بیرونی، که اجازه می‌دهد در برابر شرایط سخت خارجی ایستادگی کنند، میکروفلورای مفید را ارتقا می‌بخشند. کلونی شاداب و قوی میکروبی به جذب بهتر مواد مغذی در کنار وجود سیستم ریشه‌ای گسترده و سالم، که می‌تواند علیه بیماری‌ها مبارزه کند و در شرایط زیست‌محیطی شدید کارایی‌اش را حفظ کند، کمک می‌کند.
با اینکه آمینو اسیدها فواید مثبت زیادی در خاک دارند، بسیاری از آنها فقط از طریق روزنه‌های برگ و با تغذیه‌ی برگی و محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار می‌گیرند. اگر از آمینو اسیدها به‌درستی استفاده شود، تأثیرات عمیقی خواهند داشت. بعضی از مهم‌ترین اثرات آن در ادامه ذکر شده است:

آمینو اسیدها و مقاومت در برابر استرس

عوامل استرس‌زا نظیر دماهای زیاد، رطوبت کم، یخبندان‌ها، حملات افت، طوفان‌های تگرگ یا سیلاب روی متابولیسم گیاه تأثیری منفی دارند و باعث می‌شود میزان کیفیت و کمیت محصولات با کاهش روبه‌رو شود. بهره‌گیری از آمینو اسیدها قبل، در طول و بعد از شرایط استرس‌زا، موادی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد که مستقیماً مربوط به فیزیولوژی استرس است و از این رو هم تأثیر پیشگیرانه و هم تأثیر بازیابی قوای گیاهی را در بر دارد.

آمینو اسیدها و فتوسنتز بهتر

در تولید کلروفیل، آمینو اسیدها بسیار ضروری هستند؛ کلروفیل موتور پشت پرده‌ی فتوسنتز است. آمینو اسیدها به تمرکز بالای کلروفیل در گیاهان کمک می‌کنند که به‌نوبه‌ی خود میزان فتوسنتز بسیار بالایی را رقم می‌زنند که در عوض، گیاه انرژی بسیار بیشتری در اختیار خواهد داشت.

کارکرد آمینو اسیدها روی روزنه‌های برگ گیاهان

علاوه بر عوامل خارجی نظیر نور، رطوبت و درجه دما، روزنه‌های گیاهان با کمک عوامل داخلی همچون، همانطور که حدس زدید، آمینو اسیدها، باز و بسته می‌شوند. این باز و بسته شدن‌ها به کنترل توازن رطوبت در گیاه کمک می‌کند. ولی از این مهم‌تر، سبب تسهیل دسترسی به گازهایی مثل کربن دی‌اکسید می‌شود که برای رشد شدید و پیوسته‌اش لازم است.

آمینو اسیدها و تأثیرشان روی گرده‌افشانی و میوه‌دهی

آمینو اسیدها به باروری گرده‌ها کمک کرده و برای همین برای گرده‌افشانی حیاتی هستند. آنها جوانه‌زنی گرده و طول لوله گرده را افزایش می‌دهند و به بار نشینی میوه را بهبود می‌بخشند، برای بالابردن ماندگاری میوه‌ها، دیواره‌های سلولی را بیشتر تقویت می‌کنند و در بهبود مرحله‌ی رسیدن میوه کمک می‌کنند که روی داشتن طعم خوب و تولید ترپن تأثیر می‌گذارد.
تجربه نشان می‌دهده که برای رسیدن به بهترین نتیجه، استفاده از آمینو اسیدها باید هر هفته یا هر سه هفته یکبار در خاک و هر پنج الی هفت روز به‌صورت محلول‌پاشی انجام گیرد. نه‌تنها مجاز هستید، بلکه باید غلظت آمینو اسید در خاک نسبت به محلول‌پاشی را بیشتر باشد.
برای آنکه آمینو اسیدها نیازها و ملزومات گیاهان را هنگام محلول‌پاشی تأمین کنند نیازی نیست محلول غلظت زیادی داشته باشد، زیرا فقط برگ‌ها از آن بهره می‌برند. با وجود این، وقتی در خاک استفاده می‌شود فقط ریشه‌ها نیستند که از آمینو اسیدها استفاده می‌برند.
زندگی میکروبی و حتی مؤلفه‌های فیزیکی خاک نیز از چنین پیش‌کشیِ سخاوتمندانه‌ای نهایت استفاده را می‌برند. این را به خاطر داشته باشید که آمینو اسیدها در ساختار خود حاوی مقادیر زیادی نیتروژن هستند و به خاطر حلالیت بالایشان در آب تا حدودی کود نیتروژن نیز محسوب می‌شوند. برای جبران این مشکل، تنظیم برنامه‌ی کوددهی‌تان به میزان اندک ضرورت دارد.
حتی در آن چرخه‌ی حیات گیاه که نیازی به نیتروژن اضافه محسوس نیست، همچنان آمینو اسیدها سودمند هستند. کافی است در برنامه‌تان روی استفاده از میزان اندکی آمینو اسید در اسپری‌های مرطوب‌کننده، ولی به دفعات بیشتر، تمرکز کنید. بدین شکل گیاهان، بدون ریسک تبدیل شدن آمینو اسیدها به کود‌های نیتروژنی، تمامی فواید فیزیولوژیکی آن را دریافت خواهند کرد.
طی مراحل رویشی یا فقط در گیاهان رویشی که نیازمند کودهای نیتروژنی هستند یا که می‌توانند از آن استفاده کنند، آمینو اسیدها در فراهم ساختن این نیتروژن به میزان قابل توجه و بسیار باکیفیت مثال‌زدنی‌اند.
شیوه‌های مختلفی برای در اختیار قرار دادن آمینو اسید به محصولات‌تان وجود دارد که بعضی از آنها بهتر از بعضی دیگر هستند. خبر خوب اینکه خود آمینو اسیدها کاملاً قابل حل در آب هستند و برای همین خیلی راحت می‌توانید از آنها به شیوه‌های بسیاری و با استفاده از سیستم‌های گوناگون زیادی در باغ‌تان استفاده کنید.
همانطور که قبلاً ذکر کردم، آمینو اسیدها شلاتورهای مغذی طبیعی و بسیار مؤثری هستند. می‌توانید در بسیاری از کود‌هایی که حاوی مواد میکرو‌مغذی هستند، بالاخص مواد حل‌شونده در آب، ترکیبات دارای شلاتور را پیدا کنید.
بعضی از این محصولات، آمینو اسیدها را در قالب ترکیبات دارای شلاتور استفاده کرده‌اند. این کار ضمن در دسترس قرار دادن مواد مغذی بیشتر، باعث می‌شود مقادیری آمینو اسید نیز برای گیاه تأمین شود.نقش پتاسیم در تغذیه گیاهان

پتاسیم به عنوان عنصر کیفیت  در گیاه شناخته می شود. پتاسیم نقش های بسیاری در گیاه ایفا می کند.

پتاسیم باز و بسته شدن روزنه ها تنظیم کرده و  از این طریق، در جذب دی اکسید کربن و فرایندهای تبخیر و تعرق در گیاه نقش عمده ای ایفا می کند. به طور کلی پتاسیم در تنظیم تعادل آب در گیاه تاثیر فراوان دارد (osmo regulation). جذب آب از ریشه و خارج شدن آن در سطوح روزنه ای تحت تاثیر عنصر پتاسیم است. جذب پتاسیم در ریشه باعث ایجاد شیب اسمزی شده و گیاه آب را جذب خواهد کرد.

پتاسیم مهمترین عنصر در فعالسازی آنزیم های گیاهی است و وظیفه فعالسازی بیش از 60 نوع آنزیم را داراست. پتاسیم با تغییر شکل فیزیکی آنزیم ها باعث فعالسازی آنها می شود. همچنین پتاسیم باعث خنثی سازی اسید آلی و دیگر ترکیبات موثر در pH سلول شده و اسیدیته را در گستره مطلوب فعالیت آنزیم های گیاهی که در حدود 6 تا 7 است حفظ می کند. میزان پتاسیم موجود در سلول تعیین می کند که چه میزان فعالیت آنزیمی در گیاه انجام می شود.

یکی از مهمترین آنزیمهایی که پتاسیم در فعالسازی آن موثر است   starch synthetase  می باشد که در تولید و سنتز نشاسته در گیاه نقش اساسی دارد که در کمبود پتاسیم میزان کربوهیدرات های محلول افزایش می یابد. در حضور پتاسیم کافی ساخت کربوهیدراتها افزایش یافته و انتقال مواد از اندام تولیدی به اندام ذخیره ای مثل    میوه ها و خوشه ها می شود. از این رو پتاسیم در افزایش سایز میوه و میزان پرشدن خوشه و افزایش وزن هزاردانه  تأثیر مستقیم دارد.

یکی از مهمترین نقش های پتاسیم شرکت آن در فرایند فتوسنتز است. یون پتاسیم موجب تسریع انتقال مواد حاصل از فتوسنتز در گیاه می شود که این امر مربوط به فرایندهای فتوفسفوریلاسیون می باشد به طوری که با افزایش مقدار پتاسیم احتمال تولید ATP زیاد شده که در بارگیری مواد در آوند آبکش موثر خواهد خواهد بود. پتاسیم نقش عمده ای را در انتقال آب و عناصر غذایی در آوند چوبی ایفا می کند. وقتی میزان پتاسیم در گیاه کافی نباشد جابه جایی کلسیم ، منیزیم و نیترات و فسفات و آمینو اسیدها کاهش می یابد.

کمبود پتاسیم به دلیل تجمع فرم آزاد نیتروژن ، کاهش ضخامت دیواره سلولی و در نتیجه کاهش مقاومت ساقه ها و تجمع قند در برگها باعث افزایش بیماری های قارچی ، باکتریایی و ویروسی  در گیاه می شود.

 
عوارض کاهش پتاسیم در گیاه

کربن گیری

کمبود پتاسیم باعث تقلیل کربن گیری و آزاد شدن اکسیژن می گردد. بدون پتاسیم تأثیر نیز کاهش می یابد . پتاسیم دارای دو نقش مجدد درکربن گیری است . نقش اصلی آن در متابولیسم پروتئین دخالت دارد و دیگری مربوط به فعال کردن آنزیم هاست.

تنفس

کمبود پتاسیم باعث کاهش تنفس در گیاه می شود.

متابولیسم مواد هیدروکربنی

گیاهی که دارای کاهش پتاسیم است در نسوج خود مقدار زیادی نشاسته و قند ذخیره می کند. تجمع هیدروکربن در گیاه مبتلا به کمبود پتاسیم به آن علت است . که موارد ساخته شده نمیتوانند برای ساخت پروتئین جدید و یا نسوج جدید به کار روند.

متابولیسم ترکیبات ازت

مقدار پروتئین دربرگهای جوان گیاهان مبتلا به کمبود پتاسیم بسیار کمتر از گیاهان سالم است و در کمبود شدید تولید پروتئین به طور کلی متوقف می شود در زمان کمبود فعل و انفعالات به طرف تجزیه پروتئین پیش می رود.

تشکیل اسیدهای آلی

اسیدهای آلی از جمله مالئیک و سیتریک و ترکیبات ازتی غیر پروتئینی از جمله اسیدهای آمینه و آمیدها درزندگی گیاه نقشهای مهمی دارند . اسیدهای آلی قسمت مهمی از سیتوپلاسم راتشکیل می دهند. این اسیدها درظرفیت تبادلی ریشه نسبت به کاتیونها در سلول گیاه تأثیر دارند و همچنین باعث تنظیم PH سلول میگردد.

سیستم سلولی و رشد

وقتی پتاسیم در گیاه کم باشد این عنصر از برگهای پیر به برگهای جوان انتقال و ازآنجا به نقاط روینده می رود.

میزان پتاسیم در رشد به این دلیل قطعیت دارد که این عنصر درساخت مواد هیدروکربن دار و پروتئین نقش موثری دارد

مقاومت به استرسهای محیطی

پتاسیم نقش مهمی در بیماریهای پارازیتی و غیر پارازینتی در گیاه دارد عده ای تصور می کنند که اثر k بیشتر در تولید سلولهای اپیدرمی با دیواره ضخیم می باشد که در مقابل بیماری مقاومت بیشتری می کند.
برای مشاوره و توضیحات بیشتر در مورد قیمت و اثرات کود آمینوکلانت پتاسیم با کارشناسان ما در زیست کالا تماس بگیرید.

  • کود آمینو کلانت پتاسیم  AminiQuelant-k
  • مایع یک و5لیتری  حاوی ازت پتاسیم و اسید امینه آزاد
  • تولید اسپانیا 

شما هم می توانید در مورد این کالا نظر بدهید :

نظرات مشتریان

    برای این کالا نظری ثبت نشده است

محصولات مشابه در این دسته